Doğa Harikası: İzmir Kuş Cenneti

dsvfsdfsdfsfds

Kuş Cenneti, İzmir Çiğli'de bulunan Çamaltı Tuzlasında yer almaktadır. Bu doğal alan Orman Genel Müdürlüğü tarafınca koruma altına alınmıştır.  Koruma altına alınan bu alan, ülkemiz için oldukça büyük önem taşıyan sulak alanlardan biri olduğu bilinmektedir. İzmir Kuş Cenneti'nde pembe kanatlı flamingo, gri leylekler, siyah leylekler, kırlangıçlar, kum kuşları ve tepeli pelikan gibi pek çok sayıda kuş türü yaşamaktadır. Büyük bir sulak alan olma özelliğiyle 205 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Bu kuş türleri 8000 hektarlık bir alanda barındırılımaktadır. İzmir Kuş Cennetinin göç yolları üzerinde bulunduğu da bilinmektedir. Göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı bu doğal alanı her yıl yaklaşık 50000 kuş ziyaret etmektedir. Ayrıca İzmir Kuş Cenneti'nde kuş seyir kuleleri ve gezi bisikletleri ziyaret alanı içerisinde bulunmaktadır

Nasıl Gidilir?

İzmir Kuş Cennetine özel aracınızla gitmek isterseniz Karşıyaka’dan sahil yolun boyunca ilerlemeniz gerekecektir. Sahil yolundan Mavişehir’i geçtikten sonra Çiğili’ye yaklaştığınızda Çiğili Organize Sanayi Bölgesinin kavşağından Kipa’nın olduğu yöne döneceksiniz. Yol üzerinde karşınıza tabelalar çıkacaktır. Kısa mesafelerde bulunan tabelaların üzerinde İzmir Kuş Cennetine nasıl gidileceğine dair bilgiler verilmektedir. Bu tabelaları takip ederek kolaylıkla İzmir Kuş Cenneti'ne ulaşabilirsiniz.

Adres

Milli Kütüphane Cad. SSK Rant Tesisleri C Blok No:316, Konak / İzmir

Özgün İçerik: Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazar ekibinden Hülya Yavuz tarafından oluşturulmuştur. 


Hülya Yavuz

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Hülya Yavuz..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.