Ruh Sağlığı Uzmanlarının Yazdığı 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Ruh Sağlığı Uzmanlarının Yazdığı 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Psikolog, psikiyatrist ve diğer uzmanlarının yazdığı 5 türkçe kişisel gelişim kitabı.

Kişisel gelişim kitapları son yıllarda, deyim yerindeyse, mantar gibi çoğalıyor. Bu kitapların bazıları alanında uzman kişiler tarafından yazılırken bazıları da kişisel deyim olmanın ötesine geçemiyor.

[ad name="Google Adsense"]

Ülkemizde ruh sağlığı uzmanları, yani psikolog ve psikiyatristler, tarafından yazılmış pek çok kişisel gelişim kitabı var. Bunlar arasından okumaya değer 10 tanesini sizler için derledim.​

 
1. Deniz Kabukları - Küçük Şeyler 1 - Prof. Dr. Üstün Dökmen
Listeye özellikle Türkiye'den bir yazar ile başlamak istedim. Üstün Hoca'yı anlatmaya gerek yok ismi kendi kendini anlatmaya yetiyor. Bu kitabı onun en çok satanlarından biri olduğu için seçtim ve sanırım ilk kitaplarından biri. Ancak Üstün Dökmenin bütün kitapları bu listeye rahatlıkla girebilir.
2. İnsanların Oynadığı Oyunlar (İnsan İlişkilerinin Psikolojisi) - Eric Berne
Eric Berne, Önemli bir psikiyatrist ve Transaksiyonel Analiz adı verilen psikoterapi yaklaşımının kurucusu. Kişiler arası ilişkilerin nasıl düzenlendiğini ve birbirimize oynadığımız türlü türlü psikolojik oyunları merak ediyorsanız bu kitabı kaçırmayın.
3. Özgüveni Keşfedin - Dr. Melanie Fennell
Oxford Üniversitesi Hastanesinde görevli olan Dr. Fennel'in kaleme aldığı bu kitap özgüven sorunu olanların kendi kendilerine yardım edebilmesi için oluşturulmuş.
4. Akılcı Yaşam Kılavuzu - Dr.Albert Ellis, Dr.Robert A. Harper
Dr. Albert Ellis psikoterapi dünyasının efsanelerinden biridir. Geliştirdiği terapi akımı bugün dünyanın en yaygın terapi yaklaşımlarından olan Bilişsel Davranışçı Terapi’nin temellerini oluşturmuştur. Bu kitap onun terapi akımının kişisel gelişime uyarlanmış hali diyebiliriz.
5. Duygusal Zeka-Neden IQ'dan Daha Önemli - Daniel Goleman
Duygusal Zeka kavramını popülerleştiren bu kitap zeka ve IQ hakkındaki görüşlerinizi kökünden değiştirebilir. Daniel Goleman’ın bu kitabı onu psikolojinin “rock starları” mertebesine yükseltmiş bir kişisel gelişim klasiği.


0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.