Twitter’ın Yeni Özelliği!

Twitter’ın Yeni Özelliği!

Hepimiz sosyal platformlarda sayılamayacak sayıda haberle karşılaşıyoruz. Bunların bazıları yalan haber olarak nitelendirilebilecek düzeyde. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi nedeniyle haberlerin doğruluğu da son derece önem taşıyor.

birdwatch

Twitter bunun üzerine sorunu ortadan kaldırmaya yönelik yeni bir özellikle geldi. Özelliğin adı ise Birdwatch. Şu an test aşamasında olan özellik yaklaşık olarak 1000 kullanıcıda sınırılı. Twitter ürün sorumlusu başkan yardımcısı Keith Coleman yanıltıcı bilgileri karşı hazırladıkları Birdwatch uygulamasını şöyle tanıttı;

Kullanıcıların bu uygulama sayesinde tweetlerine ek açıklamalar veya notlar eklemelerini sağlayabileceği ve kaynak belirtmeleri gerektiğini açıkladı. Bir başka deyişle eğer içerik haber niteliğindeyse tweet sahibi kaynak göstermesi gerekiyor. Şu an için özellik bir başka siteden olsa da ilerleyen süreçlerde direkt olarak tweetlerde de görebileceğini söyledi .Ayrıca bu haber niteliğindeki tweetlere diğer kullanıcılar da puanlama ve uyarıda bulunma gibi müdahalelerde bulunabilecek.

Coleman ek olarak “Bunun karmaşık olabileceğini ve zaman zaman sorun yaşayabileceğini biliyoruz, ancak bunun denemeye değer bir model olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini de kullandı.


Bilge Amaç

Yıldız Teknik Üniversitesi - Elektrik Mühendisliği

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.